Jak często przeprowadzać kontrolę i czyszczenie komina?

Wedle aktualnie obowiązujących przepisów kontrola systemu kominowego powinna odbywać się co najmniej raz do roku – jest to częstotliwość odpowiednia, aby wyłapać ewentualne problemy w działaniu i uniknąć poważniejszych konsekwencji. Kontrola taka jest niezbędna o czym nie trzeba przekonywać żadnego, świadomego zagrożeń człowieka.

Jako właściciel lub zarządca nieruchomości mamy do wykonania obowiązkowe czynności profilaktyczne polegające na zlecaniu raz do roku okresowych kontroli przewodów kominowych przez uprawnioną do tego osobę – mistrza kominiarskiego. Mamy także obowiązek zlecania czyszczenia kominów – dymowych z palenisk opalanych paliwem stałym – raz na trzy miesiące oraz spalinowych z palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – raz na pół roku. Kontrola i czyszczenie systemu kominowego powinno odbyć się przed konserwacją urządzenia grzewczego tak, aby mogło zostać odpowiednio ustawione i wyregulowane przed dalszą eksploatacją.

Dodatkowo każda modyfikacja czy zmiany w podłączeniach kominowych w tym również wymiana bądź instalacja nowego urządzenia grzewczego wymaga zatwierdzenia przez osobę uprawnioną. Tak więc nawet jeżeli kontrola odbywała się nie dawno, a dokonaliśmy zmian w systemie kominowym, powinniśmy wezwać kominiarza na dodatkową kontrolę.

Na czym polega kontrola systemu kominowego przez kominiarza?

Przegląd kominiarski polega na sprawdzeniu drożności i szczelności przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Jeżeli w wyniku kontroli wykryte zostaną nieprawidłowości zadaniem fachowca jest zlokalizowanie i usunięcie przyczyny. Czyszczenie przewodów kominowych odbywa się przy użyciu specjalistycznego sprzętu i lepiej nie wykonywać tych czynności na własną rękę. Przede wszystkim osoba wyspecjalizowana wykona czyszczenie dokładnie, a dodatkowo otrzymamy protokół wykonanej usługi, który w przypadku szkód wynikłych z nieprawidłowego działania przewodów kominowych może stanowić podstawę do wypłaty ubezpieczenia. W przypadku braku okresowej kontroli i czyszczenia ubezpieczyciel może podważyć roszczenie ubezpieczeniowe. To między innymi dlatego wykonanie przeglądów jest tak istotne.

Objawy niedrożnego przewodu kominowego

Najczęstszym objawem złego działania przewodu kominowego jest brak cugu i problem z rozpaleniem ognia w kominku – w takim przypadku jak najszybciej powinniśmy wezwać kominiarza, który skontroluje drożność przewodów kominowych. Najczęstszym powodem zatkania komina jest nagromadzenie sadzy lub zanieczyszczenia organiczne. Kontrolę najlepiej przeprowadzić przed sezonem grzewczym – późnym latem lub wczesną jesienią. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nic nas nie zaskoczy kiedy ciepło z pieca lub kominka będzie dla nas tak ważne.

W naszej ofercie znajdą Państwo kratki kominkowe ze stali nierdzewnej na wymiar. Możliwe jest wykonanie kratek kominkowych w dowolnym kolorze z palety RAL, a także z materiałów takich jak stal kwasoodporna czy ocynkowana a także miedzi lub mosiądzu.