Jak ochłodzić mieszkanie w czasie upałów, bez użycia klimatyzacji?
Czy da się schłodzić mieszkanie w upał bez użycia klimatyzacji? Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Ocieplenie klimatu, jakie możemy obserwować na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, coraz bardziej daje się we znaki w postaci upałów w trakcie lata. Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji, co skutecznie obniża temperaturę w domu lub mieszkaniu. Rozwiązanie to jest jednak jeszcze dość drogie w zakupie i eksploatacji, a także często problematyczne w montażu, szczególnie w budynkach wielorodzinnych nie wszystkie spółdzielnie i wspólnoty wyrażają zgodę na montaż. Dzięki naszym poradom dowiesz się jak schłodzić mieszkanie w upał i to bez użycia klimatyzacji.
Jak w takim razie poradzić sobie w czasie upałów bez użycia klimatyzacji i co zrobić żeby zapewnić sobie bardziej komfortowe warunki? Warto wypróbować kilka z naszych sposobów, które skutecznie obniżą temperaturę w pomieszczeniu i pozwolą schłodzić powietrze.
1. Sprawdź kratki i kanały wentylacyjne
Skuteczność wentylacji grawitacyjnej mocno spada, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku jest niewielka – w takie dni często odczuwamy zjawisko stojącego powietrza. Nie mniej jednak zwłaszcza po zimie i wiośnie, gdy wentylacja działa bardzo intensywnie powinniśmy sprawdzić jej funkcjonowanie i czystość. W nocy gdy różnica temperatur będzie większa, to właśnie tą drogą ciepłe powietrze będzie wydostawać się na zewnątrz budynku i zapewni nam lepszy komfort. Wyczyszczenie lub wymiana kratek wentylacyjnych i sprawdzenie ciągu wpłynie na lepszą cyrkulację powietrza.
2. Wietrz pomieszczenia rano i wieczorem
Gdy temperatura na zewnątrz spadnie lub jest na tyle wcześnie, że upał jeszcze nie dał się we znaki, warto pootwierać możliwie jak najwięcej okien, tak aby nałapać, świeżego, chłodnego powietrza, a także schłodzić wewnętrzne ściany budynku. Pozwoli to na jakiś czas obniżyć temperaturę.
3. Zasłaniaj okna
Bardzo dużo ciepła dostaje się do wnętrza przez okna. W czasie upałów starajmy się możliwie jak najszczelniej je zasłaniać – przy użyciu żaluzji, rolet czy zasłon. W tym przypadku bardzo skuteczne są rolety zewnętrzne, najlepiej ze specjalną powłoką odbijającą promienie słoneczne – chronią przed promieniami słońca i nie wpuszczają rozgrzanego powietrza do środka. Jeżeli nie mamy w swoim mieszkaniu tego typu rozwiązań, czasowym rozwiązaniem może być zasłonięcie okien ciemnym materiałem czy kocem.
4. Używaj wentylatorów
Wiatraki są niedrogą i powszechnie stosowaną metodą w walce z upałami. Ruch powietrza przyspiesza parowanie, a powiew wiatru daje odczucie komfortu. Dodatkowo, można wspomóc schłodzenie powietrza, stawiając przed wentylatorem kilka zamrożonych butelek z wodą, aby efekt był odczuwalny butelek powinno być minimum 5-8 szt.
5. Nawilżaj powietrze
Popularnym sposobem na obniżenie temperatury i nawilżenie powietrza jest nalanie pełnej wanny zimnej wody i pozostawienie otwartych drzwi do łazienki, woda będzie oddawać chłód, a dodatkowo parując będzie nawilżać powietrze – później wodę można wykorzystać np. do podlania kwiatów lub nawodnienia ogrodu. Innym sposobem na nawilżenie powietrza jest rozwieszenie mokrego prania, lub powieszenie zamoczonych ręczników na kaloryferach.
6. Wyłącz zbędne urządzenia elektryczne
Kuchenka elektryczna, piekarnik, telewizor czy komputer to urządzenia generujące najwięcej ciepła – w upalne dni warto zrezygnować z gotowania, a także ograniczyć korzystanie z komputera czy tv np. na rzecz spaceru. Również dużo ciepła generują tradycyjne żarówki, jeśli więc jesteśmy zmuszeni do ich częstego używania warto zastanowić się nad wymianą na żarówki LED – które są również oszczędniejsze w poborze energii.