Jak zapobiegać parowaniu szyb okiennych?

Skraplanie pary wodnej na szybach okiennych to częste zjawisko, które możemy obserwować kiedy temperatura powietrza spada, a różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynosi ponad 20°C. Wbrew popularnej opinii – kondensacja pary na szybach nie zawsze oznacza usterkę stolarki okiennej.

parowanieszyb

Osiadanie pary wodnej na szybach to naturalne zjawisko fizyczne, jego występowanie oznacza jednak, że wilgotność w pomieszczeniach jest zbyt wysoka i prawdopodobnie wentylacja nie pracuje prawidłowo. Może to skutkować rozwojem grzybów i pleśni – co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, powoduje nieprzyjemny zapach oraz obecność szkodliwych zarodników w powietrzu.

Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Podczas codziennych czynności domowych takich jak gotowanie, suszenie prania czy branie gorącej kąpieli, para wodna rozchodzi się po pomieszczeniach – jeżeli nie może wydostać się na zewnątrz na skutek słabej wentylacji, jej nadmiar osiada na najchłodniejszych powierzchniach – szybach okiennych.

Jak zapobiec osiadaniu pary wodnej i nadmiernej wilgoci?

Sposobem na zapobiegnięcie parowaniu okien jest zadbanie o dopływ świeżego powietrza, np. przez regularne kilkuminutowe wietrzenie. Jeżeli nasze okna są wyposażone w lufty wentylacyjne, powinniśmy ustawić je w pozycji otwartej lub jeżeli takiego rozwiązania nie posiadają możemy je delikatnie rozszczelnić poprzez odpowiednie ustawienie klamki.

Skraplanie się pary wodnej na oknach w pomieszczeniach, które nie są nadmiernie zawilgocone to oznaka źle działającej wentylacji. Zazwyczaj wynika to z przytkania kratek wentylacyjnych przez kurz i inne zanieczyszczenia. Utrzymanie kratek w czystości zapewnia optymalny przepływ powietrza i wyprowadzanie nadmiaru wilgoci. Jeżeli kratki szybko ulegają zatkaniu przez zanieczyszczenia warto wymienić je na kratki metalowe, które są łatwiejsze w czyszczeniu i mogą być myte w zmywarce. Wyczyszczenie bądź wymiana kratek, w większości przypadków rozwiązuje problem parowania szyb.

Może już czas wymienić kratki wentylacyjne na metalowe? Polecamy produkty: