Kratki kominkowe do czego służą i jak je wybrać?

Domowe kominki z wkładem grzewczym, aby spełniać swoją główną funkcję, jaką jest ogrzewanie powietrza, muszą posiadać otwory, przez które powietrze będzie dostawać się i wychodzić z obudowy kominka. Dla dopełnienia estetyki używa się kratek maskujących otwory. Ich wybór to z pozoru prosta sprawa, jednak należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

Cyrkulacja powietrza w obudowie kominka.

Ogrzewanie powietrza za pomocą kominka odbywa się na zasadzie wyporu termicznego – ciepłe powietrze lżejsze od chłodnego unosi się ku górze i ogrzewa pomieszczenie, natomiast chłodne jest zasysane u podstawy kominka. Wkład kominkowy i obudowa kominka jest przystosowana do pracy w wysokich temperaturach, jednak bez otworów wentylacyjnych nastąpiłoby jego przegrzanie, a co za tym idzie uszkodzenie. Wkłady grzewcze mają określone zakresy temperatur maksymalnych. Podczas projektowania obudowy należy mieć to na uwadze – zapewnić odpowiedniej wielkości otwór i przepływ powietrza przez kratkę.

Jakie i ile kratek do kominka?

Kratki kominkowe muszą być przystosowane do pracy w wysokich temperaturach, najlepszym materiałem dla tego typu kratek jest stal nierdzewna odporna na różnice temperatur. W najprostszym projekcie kominka muszą znaleźć się kratki u dołu i góry obudowy, przez które powietrze będzie mogło swobodnie przepływać. Należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego pola czynnego kratek. W przypadku, gdy przepływ jest niewystarczający, należy zwiększyć ilość otworów wentylacyjnych. Do okapu kominowego potrzebny jest dostęp w celach konserwacyjnych, otwór dostępowy również można zasłonić kratką lub drzwiczkami rewizyjnymi.
Szczegółowe informacje, dotyczące wymaganych otworów i kratek wentylacyjnych, powinny znajdować się w instrukcji wkładu kominkowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy zaciągnąć porady specjalisty – zduna bądź konstruktora kominków.

Kratki wentylacyjne o nietypowym kształcie lub rozmiarze.

W przypadku nietypowego projektu obudowy, lub niewystarczającej powierzchni wokół kominka, konstruktor może zastosować kratki o nietypowych wymiarach. W takich przypadkach służymy pomocą – oferujemy kratki kominkowe na indywidualne zamówienie.