Wentylacja garażu i pomieszczeń gospodarczych – o czym należy pamiętać?

Każde pomieszczenie, nie zależnie czy jest częścią domu, czy stoi oddzielnie, wymaga zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza. W przypadku pomieszczeń pozbawionych wentylacji bardzo szybko gromadziłaby się w nich wilgoć co przyspieszyłoby np. niszczenie budynku.

Wentylacja garażu

Wentylacja w garażu, oprócz standardowej wymiany powietrza, musi dodatkowo uporać się ze spalinami samochodowymi, które w nadmiarze są trujące, dlatego jest to szczególnie ważny element, którego nie można pominąć.

W zależności od tego czy garaż jest ogrzewany czy też nie, można podjąć wybór rodzaju wentylacji – grawitacyjnej lub mechanicznej. W przypadku posiadania garażu nieogrzewanego można zastosować wentylację naturalną czyli taką która polega na zastosowaniu otworów, zamaskowanych kratkami wentylacyjnymi, wlotowych i wywiewnych na przeciwległych ścianach garażu. Powietrze będzie wymieniane naturalnie na zasadzie grawitacyjnej i różnicy temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz. Powierzchnia czynna otworów wentylacyjnych powinna wynosić 0,04 m2 na każde stanowisko – w przypadku garażu na jedno auto wymagane będą dwa otwory z kratkami o rozmiarach np. 10×20 cm.

Przypominamy, że kratki na dowolny wymiar mogą Państwo zamówić za pomocą naszego formularza.

W przypadku ogrzewanego garażu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Dla wentylacji grawitacyjnej należy zastosować przewód wywiewny wyprowadzony ponad dach, instalacja powinna umożliwiać co najmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. W praktyce ciężko osiągnąć taką wydajność, dlatego w garażu ogrzewanym lepszym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna.

Wentylacja pomieszczenia gospodarczego

Rzadziej używane pomieszczenia takie jak np. spiżarnia, schowek czy garderoba, które nie posiadają okien również muszą być podłączone do systemu wentylacyjnego. W tym przypadku jednak normy dotyczące wydajności przepływu powietrza są niższe niż w pomieszczeniach mieszkalnych i wynoszą 15 m3 na godzinę. Drzwi do pomieszczenia, w którym brak okien powinny mieć kratkę wentylacyjną umieszczoną w dolnej części. Należy również zwrócić uwagę, aby regały lub przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu nie zasłaniały kratki wylotowej.