Zbyt intensywna wentylacja – wieje z kratek wentylacyjnych – co robić?

W okresie zimowym i jesiennym bardzo zależy nam na utrzymaniu komfortowej temperatury w domu, a także ograniczeniu wydostawania się ciepła z budynku. Wielu użytkowników w tym czasie weryfikuje stan wentylacji w swoim mieszkaniu w celu odnalezienia i wyeliminowania strat ciepła. Z racji tego, że w podczas dużej różnicy temperatur wymiana powietrza jest dużo bardziej intensywna, łatwiej odczuwa się tego efekty – szczególnie w starszych i tych nieodpowiednio wentylowanych budynkach .

Zbyt intensywnie działającej wentylacja zazwyczaj jest efektem nieszczelności w budynku, mogą o tym świadczyć łatwe do zaobserwowania zjawiska – przeciąg, poruszanie się firanek, świst i szumy dobiegające z okien oraz drzwi, odczucie chłodu pomimo wydajnie działającego ogrzewania. W takich wpadkach rozwiązanie jest zazwyczaj dość proste do wdrożenia – regulacja okien i drzwi balkonowych lub wyjściowych, ewentualna wymiana stolarki okiennej (w przypadku starych okien) wyeliminuje większość z tych niedogodności.

Zupełnie inną sytuacja jest nawiewanie zimnego powietrza z kratek wentylacyjnych. Wiele osób uskarża się na wianie zimnym powietrzem z wentylacji – tzw. inwersje ciągu wentylacyjnego. Zjawisko to występuje najczęściej w mieszkaniach i domach wyposażonych w przynajmniej dwa kanały kominowe – wentylacyjny i dymny. Przyczyna natomiast leży po stronie niedostatecznego nawiewu powietrza. Wzrastający strumień powietrza w kanale dymnym, jaki ma miejsce po uruchomieniu grzania, powoduje spadek ciśnienia w pomieszczenia (w którym nawiew jest niedostateczny). Powietrze niezbędne do spalania zasysane jest najłatwiejszym sposobem, a więc kanałem wentylacyjnym. Wentylacja wywiewna może też wdmuchiwać powietrze podczas włączeniu wyciągu w okapie o zbyt słabym nawiewie.

Zaburzenie ciągu kominowego występuje również podczas silnych wiatrów – powietrze wdmuchiwane jest do domu. Powodem tego zjawiska jest nieodpowiednie zakończenie ciągu wentylacyjnego. W takim przypadku rozwiązaniem problemu będzie odpowiednia nasada na komin wentylacyjny – jest to proste urządzenie montowane na końcu komina, które zapobiega nawiewaniu powietrza i reguluje działanie wentylacji grawitacyjnej.

Kratki wentylacyjne z przysłoną i regulacją nawiewu

W niektórych sytuacjach np. gdy przewody wentylacyjne są przewymiarowane (ich przekrój jest zbyt duży) warto zastosować kratkę wentylacyjną z przysłoną. Pozwoli to na zmniejszenie ilości powietrza jakie dostanie się do pomieszczenia i ograniczy utratę ciepła, a jednocześnie nie zablokuje całkowicie wentylacji. Należy pamiętać, że kratek wentylacyjnych pod żadnym pozorem nie powinno się zasłaniać, zaklejać czy blokować w inny sposób, nawet kosztem utraty nieznacznej ilości ciepła. Nieprawidłowo działająca wentylacja ma negatywne skutki zarówno dla budynku jak i jego mieszkańców.