Jak czyścić kratki wentylacyjne?

Jak powszechnie wiadomo czyste powietrze ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Czyste kratki wentylacyjne zapewniają dopływ świeżego powietrza i odprowadzenie nadmiaru wilgoci. To dlatego utrzymanie ich w czystości jest tak ważne.

Sposób czyszczenia kratek wentylacyjnych zależy od tego z jakiego materiału są wykonane –powszechne plastikowe kratki są niestety trudniejsze w czyszczeniu.

Jak czyścić plastikowe kratki wentylacyjne?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od demontażu kratek i namoczenia ich w wodzie z płynem do naczyń. Płyn ma dobre właściwości odtłuszczające i powinien wystarczyć do pozbycia się większości brudu. Bardziej agresywne środki czyszczące, mogłyby uszkodzić nasze kratki, dlatego nie zalecamy ich używania w przypadku kratek plastikowych. Kratki najlepiej wyczyścimy małym pędzelkiem do farb (o wielkości włosia ok. 2cm), do mniejszych zakamarków można użyć patyczków higienicznych.
Zdarza się, że tłuste opary i osiadający kurz potrafią odbarwić plastik. Usuniecie tego typu zanieczyszczeń jest raczej niemożliwe. W takich przypadkach zaleca się wymianę kratek na nowe. Dlatego w pomieszczeniach typu kuchnia czy kotłownia warto instalować metalowe kratki wentylacyjne.

Jak czyścić metalowe kratki wentylacyjne?

Czyszczenie metalowych kratek wentylacyjnych jest znacznie prostsze. Stal nierdzewna z której wykonane są kratki jest materiałem bardzo odpornym, dlatego w przeciwieństwie do kratek plastikowych, można je myć w zmywarce. Wystarczy zdemontować kratki, umieścić je w zmywarce, nasypać niewielką ilość proszku i ustawić podstawowy program mycia. Po tym zabiegu kratki będą wyglądać jak nowe. Wystarczy zamontować je z powrotem i już możemy cieszyć się świeżym powietrzem w mieszkaniu lub domu.