Jak mierzy się kratkę wentylacyjną? Jaki wymiar kratki dobrać, aby były optymalne?

Rozmiar kratki wentylacyjnej to podstawowy czynnik, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, podczas wybierania zestawu kratek do naszego domu lub mieszkania. Wymiary jakie powinniśmy dobrać w głównej mierze zależą od otworu wentylacyjnego, jaki chcemy zamaskować – na podstawie wymiarów otworu, będziemy dobierać pasujące kratki wentylacyjne, drzwiowe lub kominkowe.

Jak poprawnie zmierzyć otwór wentylacyjny?

Zmierzenie rozmiarów otworu wentylacyjnego to czynność, z którą poradzi sobie niemal każdy. Do pomiarów najlepiej użyć metrówki, lub jeżeli jej nie posiadamy, w zupełności wystarczy nam szkolna linijka. W przypadku otworu okrągłego potrzebna będzie nam średnica otworu, a więc odcinek przechodzący przez jego środek. W przypadku otworu prostokątnego należy zmierzyć szerokość i wysokość. W niektórych przypadkach może okazać się, że otwór jest nierówny – np. wykonawca nie usunął nadmiaru materiału (np. szpachli) – warto sprawdzić, czy otwór da się wyrównać, a jeżeli nie mierzymy do najkrótszego boku. Podczas montażu kratki pozostałą szparę będzie należało uzupełnić, np. pianką montażową.

Do porwanego wyboru kratki będą nas interesować dwa rozmiary – wymiary otworu montażowego i wymiary zewnętrzne kratki – tak, aby mieć pewność, że kratka będzie pasować.

Jakie rozmiary kratek wentylacyjnych?

W przypadku wentylacji grawitacyjnej na każde pomieszczenie powinna przypadać jeden otwór wentylacyjny o powierzchni czynnej nie mniejszej niż 196 cm2, a zatem np. kwadratowa kratka wentylacyjna o wymiarach 14×14 cm. Oczywiście jest to uśrednione założenie, wymiary otworów wentylacyjnych uzależnione są od rodzaju i projektu instalacji. Kratki wentylacyjne dobieramy zatem na podstawie gotowych otworów wentylacyjnych, jakie zaprojektował projektant i wykonała ekipa budowlana.

W przypadku kratek drzwiowych również jest wymagana odpowiednia powierzchnia czynna. Ma to szczególne znaczenie, gdy w łazience znajduje się urządzenie grzewcze wykorzystujące spalanie gazu, np. popularny ‘junkers’. Taka kratka powinna mieć minimum 220cm2 powierzchni czynnej czyli wymiary 44×12 cm. Dzięki kratce umieszczonej w drzwiach pozbędziemy się także nadmiaru wilgoci. Podcięcie w dolnej części drzwi czy tuleje często nie zapewniają odpowiedniego przepływu powietrza i wilgoć zbiera się na ścianach, powodując powstawanie pleśni.

Kratki wentylacyjne o niestandardowych wymiarach

W niektórych przypadkach z różnych względów projektanci lub wykonawcy decydują się na otwory wentylacyjne o niestandardowych rozmiarach. Zakup gotowych kratek bywa w takich przypadkach trudny. Na szczęście kratki wentylacyjne mogą zostać wykonane na dowolny rozmiar. W tym celu potrzebne będą rozmiary otworu i rozmiary zewnętrzne, a także kontakt z naszą firmą i zamówienie indywidualnej kratki.