Jak sprawdzić czy wentylacja działa poprawnie?

Niesprawna wentylacja w domu lub mieszkaniu może być przyczyną wielu niekorzystnych zjawisk takich jak m.in.: parujące szyby, wilgoć, nieprzyjemny zapach, ciemne smugi czy ślady pleśni na ścianach. Efektem źle działającej wentylacji jest często złe samopoczucie mieszkańców – bóle i zawroty głowy, podrażnienia górnych dróg oddechowych ogólne zmęczenie czy trudności z zasypianiem.

Gdy zaobserwujemy powyższe oznaki, powinniśmy sprawdzić czy wentylacja w naszym mieszkaniu działa prawidłowo.

Metody na sprawdzenie ciągu w wentylacji są bardzo proste – wystarczy w okolice kratki wentylacyjnej zbliżyć zapaloną zapałkę lub zapalniczkę. Jeżeli płomień odchyla się jak na zdjęciu poniżej, oznacza to że wentylacja jest sprawna.

sprawdzenie_wentylacji

Jeżeli jednak nie zaobserwujemy odchylenia, jest to oznaką niedrożnego nawiewu (jeżeli w kanale pojawi się ciąg po otwarciu okna) lub wywiewu (jeżeli ciągu nie ma pomimo otwarcia okien i drzwi).

Jednak pierwszą rzeczą jaką powinniśmy sprawdzić w przypadku stwierdzenia niepoprawnie działającej wentylacji to stan kratek wentylacyjnych. Zdarza się, że kratki wentylacyjne zapchane przez kurz, zanieczyszczenia organiczne czy tłuste opary zmniejszają ciąg powietrza.

Zatkane kratki wentylacyjne są jedną z częstszych przyczyn wadliwie działającej wentylacji, dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o ich czystość i prawidłowe działanie.