Wentylacja zimą – jak zadbać o skuteczną wymianę powietrza?

Zima to okres aktywnej pracy domowego systemu wentylacyjnego. Dobrze działająca wentylacja zapewnia usuwanie nadmiaru wilgoci oraz zanieczyszczeń, a także dzięki różnicy temperatur napływ świeżego powietrza. Dowiedz się jak usprawnić działanie wentylacji w zimie i zachować odpowiednią temperaturę w Twoim domu.

Wentylacja zimą

Zima jest okresem, w którym w związku z niską temperaturą rzadziej otwieramy okna i wietrzymy pomieszczenia, co sprzyja gromadzeniu się wilgoci i zarazków. W tym okresie szczególnie powinniśmy zadbać o poprawne działanie wentylacji, zwłaszcza jeżeli korzystamy z ogrzewania spalinowego polegającego na dostarczaniu ciepła uzyskanego w procesie spalania paliw – węgla, gazu czy oleju opałowego.

Szacunkowo czteroosobowa rodzina podczas codziennych czynności takich jak np. gotowanie, kąpiel i suszenie prania wytwarza około 10 l wilgoci dziennie. W przypadku nieprawidłowo działającego systemu wentylacyjnego poziom wilgoci znacznie wzrasta. Optymalny poziom to 40-60%, jeżeli wilgoć jest wyższa sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które jak wiadomo mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Jak zadbać o poprawną wentylację?

W okresie grzewczym należy zadbać o kilka czynników, które poprawią wymianę powietrza i obniżą poziom wilgoci w pomieszczeniach.
Przepływ powietrza przez kratki wentylacyjne – w okresie zimowym powinniśmy sprawdzić czy kratki i układ wentylacyjny jest drożny i czy działa prawidłowo, warto również zdemontować i wyczyścić kratki z zalegającego kurzu i ewentualnych zanieczyszczeń organicznych.
Wietrzenie pomieszczeń – to jedno z najprostszych i najskuteczniejszych rozwiązań, krótkotrwałe otwarcie okna lub drzwi balkonowych skutecznie obniża poziom wilgotności w mieszkaniu i zapewnia napływ świeżego powietrza. Zimą, aby nie narażać się na zbytnie wychłodzenie, najlepiej wietrzyć często, ale krótko. Optymalnym sposobem wietrzenia jest „zrobienie przeciągu” czyli otwarcie okien po przeciwległych stronach mieszkania.
Otwarcie nawiewników okiennych – nowoczesne okna charakteryzują się dużą szczelnością, co jest zarówno wadą jak i zaletą w porównaniu do okien starszego typu. Zaleca się otwarcie nawiewników okiennych, które zapewniają napływ powietrza z zewnątrz, ale jednocześnie nie powodują znacznego wychłodzenia.
Regularny przegląd wentylacji – zgodnie z przepisami przynajmniej raz w roku powinna być przeprowadzona inspekcja skuteczności wentylacji przeprowadzona przez uprawnionego mistrza kominiarskiego, pozwala to na wychwycenie i usunięcie ewentualnych nieprawidłowości.

Najczęstsze błędy

Najczęściej spotykanym błędem związanym z wentylacją w okresie zimowym jest zaklejanie kratek wentylacyjnych i uszczelnianie okien oraz innych elementów budynku przez które może dostawać się zimne powietrze. Taki zabieg grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, szczególnie w tych mieszkaniach lub domach, w których znajduje się kominek lub do ogrzania spalany jest gaz.

Najwyższy czas na wymianę kratek wentylacyjnych? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: