Jak ekonomicznie palić w kominku?
W obecnej sytuacji związanej z prawdopodobieństwem problemów z ogrzewaniem domu podczas nadchodzącej zimy, zapewne wiele osób skieruje się w stronę ogrzewania lub dogrzewania nieruchomości za pomocą kominka na drewno. Jak zatem palić w kominku efektywnie, tak aby nasze pieniądze nie szły w komin, a w jak najlepsze ogrzanie budynku?
Na efektywność palenia w kominku wpływ ma kilka czynników, począwszy od typu kominka i instalacji wentylacyjnej/kominowej poprzez rodzaj drewna na sposobie jego układania kończąc.
Kratka kominkowa – wymiary i pole czynne
Istotnym punktem każdej instalacji kominkowej, mającym realny wpływ na cyrkulacje powietrza, są odpowiednio dobrane kratki kominkowe. To one umożliwiają rozprowadzenie ciepłego powietrza od kominka do pomieszczenia, a także zabezpieczają kominek przed przegrzaniem. Kratki kominkowe powinny posiadać odpowiednie pole czynne, a więc wielkość pozwalającą na przepływ danej ilości powietrza. Zbyt małe pole czynne to prawdopodobieństwo przegrzania kominka lub zaduszanie płomienia z powodu zbyt ubogiej ilości tlenu.
Przyjmuje się następujące parametry dotyczące pola czynnego kratek kominkowych:
- Dla wkładów kominkowych o mocy do 10 kW kratki powinny mieć łącznie przynajmniej 500 cm2,
- Dla wkładów kominkowych o mocy do 15 kW, to minimum to 700 cm2,
- Dla wkładów kominkowych o mocy większej niż 15 kW, to pole czynne kratek lub sumy kratek powinno wynosić między 800 a 1200 cm2, ale można również wybrać większe.
Jak ekonomicznie palić w kominku – rodzaj drewna i jego układania.
Nie każde drewno nadaje się do palenia w kominku z uwagi na zawartość żywicy – właścicielom kominków poleca się drewno z drzew liściastych np. buk czy dąb z uwagi na ich wysoką właściwość energetyczną. Drewno powinno być też odpowiednio wysuszone co gwarantuje niską emisję dymu – wilgotność powinno być na poziomie do 20%.
Istotnym czynnikiem pozwalającym na oszczędzenie ilości spalanego drewna jest jego ułożenie podczas rozpalania. Efektywną metodą jest technika ułożenia drewna na tzw. studnię. Polega ona na ułożeniu kawałków drewna od najgrubszego do najcieńszego na przemian prostopadle do siebie. Pozwala to na przepływ powietrza, a także małą ilość dymu przy rozpalaniu.
Jak ekonomicznie palić w kominku – najważniejsze zasady.
Podsumowując, aby palić ekonomicznie i wydajnie trzeba stosować najważniejsze zasady:
- Systematycznie zlecać przegląd instalacji kominkowej doświadczonej firmie,
- Dostosować odpowiednie pole czynne kratek kominkowych i dbać o ich czystość,
- Zapewnić sobie dostęp do suchego drewna,
- Używać podpałki zamiast np. gazety do podpalania,
- Odpowiednio układać drewno w kominku,
- Racjonalnie dokładać drewno, tak, aby nie przekroczyć mocy kominka.