Jak zadbać o optymalną wilgotność powietrza w domu

Temperatura powietrza to jeden z czynników wpływających na komfort i dobre samopoczucie, drugim równie ważnym, a często pomijany jest wilgotność powietrza. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna być w przedziale 40-60% i zależy od temperatury. Jak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w domu? Jaki procent wilgotności będzie idealny i jak pozbyć się nadmiaru wilgoci?

Zarówno zbyt wysoki jak i za niski poziom wilgoci powietrza wpływa negatywnie na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Poziom wilgoci poza normami często powoduje m.in. kaszel, ból i drapanie w gardle, zapalenie spojówek, problemy skórne oraz alergie. Jeżeli obserwujemy takie objawy po dłuższym przebywaniu w danym pomieszczeniu, może to oznaczać właśnie problemy z jakością powietrza.

Wilgotność powietrza a temperatura

Przyswajanie wody przez powietrze jest ściśle skorelowane z temperaturą. Przykładowo, aby utrzymać poziom wilgotności na poziomie 40% w temperaturze 0°C potrzeba 2g wody w 1m2 powietrza. W temperaturze pokojowej 24°C będzie to już ok. 9g wody na 1m2 powietrza.

Zjawisko przesuszania powietrza bardzo często odczuwalne jest w zimie. Powietrze ogrzewane jest przez źródło ciepła – kominek lub grzejnik, dzięki czemu jego temperatura rośnie. Poziom wody jednak zostaje na tym samym poziomie, a zatem wilgotność spada.

Wpływ wilgotności powietrza na zdrowie

Oddychanie suchym powietrzem prowadzi m.in. do przesuszenia błon śluzowych dróg oddechowych, przez co przestają przestają one funkcjonować poprawnie. Rzęski na błonach śluzowych nie są w stanie poradzić sobie z drobnoustrojami co sprzyja zakażeniom chorobami bakteryjnymi jak i wirusowymi.

O ile dla większości dorosłych ten problem może nie być aż tak dokuczliwy, o tyle w przypadku dzieci których układ immunologiczny jeszcze nie jest w pełni ukształtowany, może prowadzić do sporych problemów.

Jak dbać o odpowiednią wilgotność powietrza?

Przede wszystkim należy ustalić poziom wilgotności powietrza i sprawdzić czy jest on odpowiedni. Do tego przyda nam się miernik wilgotności – proste urządzenie elektroniczne dostępne w większości sklepów z elektroniką. Jeżeli okaże się, że poziom wilgoci odbiega od norm, powinniśmy przejść do działań.

Podstawą w utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza jest poprawne funkcjonowanie układu wentylacyjnego w naszym domu lub mieszkaniu. Sprawdzenie kratek i kanałów wentylacyjny to podstawowa rzecz na którą powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Jeżeli wentylacja nie działała poprawnie to usunięcie usterki rozwiąże w znacznym stopniu problem wilgotności powietrza.

Jeżeli wilgoci jest za dużo należy zwrócić uwagę na poniższe punkty:

  • Częste wietrzenie pomieszczeń,
  • Ograniczenie aktywności generujących wilgoć – gotowanie, długie gorące kąpiele, suszenie prania,
  • Zastosowanie osuszacza powietrza lub pochłaniacza wilgoci,
  • Podniesienie temperatury w pomieszczeniu,

Jeżeli natomiast wilgoci jest za mało warto postępować wg. poniższych wskazówek:

  • Częste wietrzenie pomieszczeń, rozszczelnienie okna,
  • Umieszczenie mokrych tkanin na grzejniku (np. suszenie prania),
  • Ustawienie naczyń z wodą w okolicach źródła ciepła,
  • Zastosowanie nawilżacza powietrza,
  • Obniżenie temperatury w pomieszczeniu.