Jakie drzwiczki rewizyjne do wyczystki kominkowej?

Wyczystka – jak sama nazwa wskazuje, jest elementem układu kominowego pozwalającym na wyczyszczenie zalegającej sadzy – produktu ubocznego powstającego na skutek niepełnego spalenia. Nadmiar sadzy w przewodzie kominowym prowadzi do jego zatkania, a co za tym idzie uniemożliwia korzystanie z komina.

W większości układów kominowych dostęp do wyczystki możliwy jest dzięki drzwiczkom rewizyjnym. Drzwiczki rewizyjne w tym przypadku pełnią kilka funkcji – przede wszystkim blokują przypadkowe przedostanie się sadzy do pomieszczenia, jak również zapewniają większą estetykę.

Jakie drzwiczki rewizyjne wybrać?

Podstawowym problemem związanym z wyborem drzwiczek rewizyjnych jest ich rozmiar. Bardzo często zdarza się, że otwory do wyczystki maja niestandardowe rozmiary. W takim przypadku nasz sklep oferuje możliwość zamówienia drzwiczek rewizyjnych na wymiar. Należy pamiętać przy wyborze drzwiczek, że muszą one być wykonane z metalu. Wszelkie elementy układu kominowego muszą być odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego w tym przypadku nie mogą zostać użyte drzwiczki rewizyjne z plastiku.

Czy przy budowie komina konieczne jest umieszczenie wyczystki?

Wymagania techniczne dotyczące budowy komina są jasno określone w polskim prawie
i mówią:

3.3.2.1. Przewody dymowe należy prowadzić od otworów wycierowych do wylotów komina lub nasady kominowej wg. dokumentacji technicznej. Otwory wycierowe usytuowane w piwnicy powinny znajdować się na poziomie od 1.0 – 1.2m od podłogi oraz powinny być zamknięte szczelnymi drzwiczkami wykonanymi z materiałów niepalnych. Dolna krawędź otworu wycierowego przewodów z palenisk usytuowanych w pomieszczeniach w których znajduje się wlot, powinna znajdować się na wysokości 0,3m od podłogi. Otwory wycierowe powinny być łatwo dostępne, mieć osadnik na sadzę i być zamknięte szczelnymi drzwiczkami.

Na tej podstawie można jasno określić, że wyczystka jest wymagana w każdym przewodzie dymowym, a także powinna być osłonięta szczelnymi drzwiczkami.

W naszej ofercie znajdą Państwo drzwiczki rewizyjne ze stali nierdzewnej na wymiar. Możliwe jest wykonanie drzwiczek w dowolnym kolorze z palety RAL, a także z materiałów takich jak stal kwasoodporna czy ocynkowana a także miedzi lub mosiądzu.