Czy można zasłaniać kratkę wentylacyjną?
W okresie zimowym możemy zaobserwować intensywne działanie wentylacji grawitacyjnej, zdarza się, że na skutek wysokiej różnicy temperatur zimne powietrze wieje nam z kratek wentylacyjnych. Czy w takim wypadku można przysłonić lub też zatkać kratkę wentylacyjną, tak aby ograniczyć napływ zimna?
Na pytanie, czy można zasłaniać kratkę wentylacyjną, odpowiedź jest jednoznaczna – nie, nie można – w przypadku kratki wywiewnej. Warto natomiast poznać przyczyny, jakie prowadzą do tego, że z kratki wentylacyjnej wieje zimne powietrze i jak ten stan poprawić?
Dlaczego wieje z kratki wentylacyjnej?
W większości mieszkań i domów spotykamy wentylację grawitacyjną – działająca na zasadach praw fizyki – świeże zimne powietrze napływające np. z luftów okiennych wypycha te ogrzane i bardziej zanieczyszczone do kratek wentylacyjnych i dalej kominem wydostaje się na zewnątrz. W taki sposób powinna działać sprawna wentylacja. Jeżeli natomiast wentylacja nie działa w ten sposób, a wszelkie wady konstrukcyjne przewodów wentylacyjnych wykluczyliśmy, przyczyny należy szukać gdzie indziej.
Dokładne uszczelnienie okien i drzwi balkonowych, pozamykane lufty w oknach lub całkowity ich brak spowoduje, że zimne powietrze będzie próbowało dostać się do środka pomieszczenia innymi drogami, np. przez przewody wentylacyjne. To sprawi, że będziemy odczuwać wianie z kratek wentylacyjnych, a wentylacja nie będzie działała poprawnie.
Rozwiązaniem tego problemu jest udrożnienie poprawnego przepływu powietrza poprzez np. otwarcie luftów okiennych lub rozszczelnienie okna. To rozwiązanie ma tę dodatkową zaletę, że zimne powietrze zostanie szybciej nagrzane przez grzejnik – zazwyczaj znajdujący się pod oknem.
Wianie przez kratkę wentylacyjną może być również spowodowane ciągiem wstecznym – w wietrzną pogodę wiatr wpycha powietrze do komina i powoduje wianie przez kratkę. Rozwiązaniem tego problemu będzie zamontowanie nasady na szczycie komina – zapobiegającej ciągowi wstecznemu.
W każdym przypadku, gdy obserwujemy nieprawidłowe działanie wentylacji, powinniśmy wezwać fachowca, który pomoże ustalić i naprawić problem. Pamiętajmy, że od prawidłowego działania wentylacji zależy nasze zdrowie, a nawet życie!
Zamykane kratki wentylacyjne – czy można je stosować?
Jeżeli już decydujemy się na zastosowanie zamykanej kratki wentylacyjnej, do której stosowania nie ma przeciwwskazań, powinniśmy zdecydować się np. na kratki z żaluzją – takie, które można przymknąć tylko częściowo – spowoduje to, że powietrze w dalszym ciągu będzie miało ujście. Kratki wentylacyjne zamykane stosowane są jednak w większości przypadków jako kratki wwiewne, tam, gdzie potrzebujemy i możemy regulować intensywność napływu powietrza.