Kominek w domu – wady i zalety – czy warto zainstalować kominek?

Instalacja kominka w domu i ogrzewanie się ciepłem domowego ogniska to marzenie wielu z nas. Żywy ogień w piecu, trzaskające drewno i iskrzące płomienie przywołują poczucie zrelaksowania, bezpieczeństwa i przytulności. Na przestrzeni wieków ogień zapewniał ludziom możliwości rozwoju, ogrzania się czy przygotowania posiłków – to m. in. dlatego jest on dla nas tak ważny. Posiadanie kominka w domu wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami, postaramy się przyjrzeć czy montaż kominka to zawsze dobry pomysł.

Zalety posiadania kominka w domu

Współcześnie kominki (szczególnie w nowych budynkach) głównie pełnią funkcję dodatkowego źródła ciepła lub okazjonalnego „umilacza”. Zdecydowanie odchodzi się od opierania na domowym kominku opalanym drewnem instalacji grzewczej domu. Tym bardziej nie wykorzystuje się pieca do gotowania czy pieczenia. Te funkcje zastąpiły zautomatyzowane i dużo prostsze piece, kuchenki i piekarniki.

Tak więc główną funkcją, a jednocześnie zaletą kominka jest obcowanie z żywym ogniem i naturalnym ciepłem. Nierzadko spotyka się opinie, że kominek zastąpił telewizor. To właśnie magia tańczących płomieni i bijące od nich ciepło sprawia, że czujemy się zrelaksowani i odprężeni.

Niewątpliwie dzięki możliwości relatywnie taniego dogrzania pomieszczeń kominek zapewni nam komfort w chłodniejsze dni, gdy standardowa instalacja cieplna nie generuje satysfakcjonującej nas temperatury.

Kominek to także element dekoracyjny wnętrza. Niezależnie od stylu w jakim urządziliśmy dom z pewnością znajdziemy na rynku odpowiedni dla naszych upodobań kominek pasujący i podkreślający styl.

Wady posiadania kominka w domu

Posiadanie kominka w domu to niestety również wady które należy przeanalizować w procesie decyzji o jego montażu. Pierwszą wadą są dodatkowe koszty – kominka, jego montażu, instalacji, a później również drewna. Ich wielkość zależy od rozwiązania na jakie się zdecydujemy.

Spalanie drewna wiąże się także z zanieczyszczeniami w domu, szczególnie przy rozpalaniu ognia może pojawić się niewystarczający cug co spowoduje, że dym rozejdzie się po domu. W dłuższym okresie spowoduje to okopcenie ścian. Czyszczenie kominka również może spowodować, wydostanie się sadzy i zanieczyszczenie.

Spalanie drewna również nie wpływa korzystnie na jakość powietrza na zewnątrz. Jeżeli ekologia jest nam bliska należy przemyśleć decyzję o kominku lub wybrać możliwie najekologiczniejsze rozwiązanie.

Rozprowadzanie ciepła z kominka

Istnieją różne metody rozprowadzania ciepła z kominka, w większości domowych kominków opalanych drewnem dystrybucja ciepła odbywa się w sposób grawitacyjny. Ciepłe powietrze obiega kominek i za pomocą kratek kominkowych wydostaje się ciepłe powietrze. Warto wybrać odpowiednie kratki kominkowe ze stali nierdzewnej których asortyment znajdą Państwo w naszym sklepie.