Jak przygotować instalację przed sezonem grzewczym?

Nadejście jesieni to dla posiadaczy domów jednorodzinnych również czas rozpoczęcia sezonu grzewczego. Warto się do niego przygotować tak, aby nic nie zaskoczyło nas gdy przyjdą prawdziwe mrozy, a także mieć pewność, że nasza wentylacja działa wydajnie. Jak więc przygotować się do sezonu grzewczego?

W jakim celu przygotowuje się instalację do sezonu grzewczego?

Przygotowanie do ogrzewania domu polega na kontroli źródła ciepła (pieca), instalacji rozprowadzenia ciepła, odbiorników oraz wentylacji. Czynności te pozwolą nam cieszyć się wydajnym oraz bezpiecznym ogrzewaniem podczas jesieni i zimy. Sprawna instalacja to również niższe koszty eksploatacji – lepsza wydajność i dłuższa trwałość, a co za tym idzie niższa szansa na wystąpienie usterek. Efektywna instalacja to sprawne wytwarzanie i rozprowadzanie ciepła, a wydajna wentylacja to bezpieczeństwo i zdrowe, czyste powietrze.

Jakie elementy instalacji trzeba przejrzeć?

Domowa instalacja grzewcza składa się zazwyczaj ze źródła ciepła, zbiornika, rur grzejników oraz ogrzewania podłogowego. Źródła ciepła w domach jednorodzinnych to zazwyczaj kocioł gazowy, na paliwo stałe lub olejowy. Przynajmniej raz do roku powinno zlecić się jego przegląd, takie zalecenia podają również producenci, a często jest to warunkiem gwarancji. Warto więc sprawdzić piec właśnie przed sezonem grzewczym i zlecić przegląd autoryzowanej firmie.

Dokonanie przeglądu instalacji wentylacyjnej różni się w zależności od jej typu. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, która jest najprostsza, głównymi elementami do sprawdzenia będą  kanały wentylacyjne. Ich kontrolą zajmują się firmy kominiarskie i to właśnie takich specjalistów powinniśmy wezwać. W przypadku bardziej zaawansowanych instalacji wentylacyjnych (mechaniczna, z rekuperacją) dodatkowe elementy również powinniśmy poddać kontroli.

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na skuteczność wentylacji i przepływu powietrza są zakończenia otworów wentylacyjnych – kratki wentylacyjne ale również kratki drzwiowe (kratki wentylacyjne do drzwi), kratki kominkowe, stolarka okienna i lufciki w niej zamontowane. Zabrudzona kratka wentylacyjna to mniejsza powierzchnia czynna kratki, a co za tym idzie niższa wydajność w zakresie wymiany powietrza.

Co się dzieje gdy wentylacja nie działa?

W przypadku niesprawnej instalacji wentylacyjnej, gdy nie otwieramy okna poziom zanieczyszczenia powietrza, wilgoci oraz zawartość dwutlenku węgla rośnie bardzo szybko, a wartość higieniczna jest bardzo niska. Powoduje to złe samopoczucie domowników, a także problemy zdrowotne. Prowadzi również do rozwoju grzybów i drobnoustrojów.

Dlatego tak ważna jest kontrola stanu instalacji grzewczej i wentylacyjnej przed sezonem grzewczym. Skontrolowanie tych elementów to niższe koszty eksploatacji, uniknięcie nieprzewidzianych usterek i problemów z ogrzewaniem, a także lepsze zdrowie i samopoczucie domowników.